Elektroauta a jejich výhody

Elektromobily sice na trhu už nějakou dobu figurují, jejich popularita ale pořád roste. I přes vyšší pořizovací cenu jim dává přednost stále více řidičů, protože přináší řadu výhod. Vyplatí se ale i ve firemním provozu?

 

Tesla Sixt

 

Dojezd elektroaut

 

Častou obavou je u elektroaut jejich nízký dojezd, u dnešních modelů se ale už běžně dostanete na hodnotu kolem 400-450 km, což je v našem provozu dostačující. Vývoj jde navíc neustále dopředu a každý rok se na trhu objevují výkonnější modely s vyšším dojezdem. Dobíjení ze stanice sice trvá zhruba 3-5 hodin a z klasické zásuvky ještě déle (cca 8-12 h), většina moderních elektroaut ale zároveň nabízí možnost tzv. rychlodobíjení, 80 % kapacity baterie proto můžete mít zpět už za půl hodiny nabíjení.

 

připojování nabíječky do elektroauta

 

Náklady na provoz elektroauta

 

Velkou výhodou jsou u elektromobilů extrémně nízké náklady na jízdu v porovnání s klasickými spalovacími motory. U některých provozovatelů dobíjecích míst si lze pořídit měsíční tarif (cenově v řádu stokorun) a následně dobíjíte bez omezení, při dobíjení z vlastních zdrojů záleží na tarifu, obecně se ale bavíme o haléřích na jeden kilometr jízdy. U benzínů nebo dieselů se přitom náklady na palivo pohybují v korunách na km. Ušetříte i na servisních nákladech, protože není potřeba řešit například pravidelné výměny oleje a čištění motoru. Zvláště u novějších modelů proto můžete počítat s velmi dlouhou životností motoru při minimální údržbě.

Kdo jednou elektromobil zkusil, zpravidla se k běžnému autu už vracet nechce. Komfort jízdy u nich bývá opravdu vysoký – nadstandardní výbava a extrémně tichý chod motoru si rychle získají sympatie většiny řidičů.

 

Parkování elektroaut zdarma a slevy na nákladech

 

Elektroauta mívají také ve větších městech vyhrazená speciální parkovací místa nebo můžou zdarma parkovat na jinak placených zónách. V ČR s nimi nemusíte pořizovat dálniční známku. V jiných státech jdou ještě dál a můžete si užívat například jízdy v pruzích pro MHD. Elektroauta před sebou mají příznivou budoucnost – výrobci slibují rozšiřování nabídky, lepší dojezd a rychlejší nabíjení, to vše ruku v ruce se snižováním cenového rozdílu oproti běžným autům na benzín nebo naftu. Využívání obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů se navíc stává čím dál důležitějším tématem. Můžeme proto předpokládat, že i v českém prostředí se dočkáme dalších bonusů pro ty, kteří v automobilové dopravě volí ekologičtější cestu. Dalším z důvodů, proč říct elektroautům „ano“, tak zůstávají kromě nákladů právě jejich nulové emise, což uvítají hlavně firmy usilující o společensky odpovědný a ekologický přístup ke svému podnikání.

 

Pokud vaše firma uvažuje o obohacení své firemní flotily o elektroauta, experti se shodují na tom, že teď je ideální čas. Existují i různé dotační programy, které firmám jejich vybavení autoparku elektromobily usnadňují.

V Sixt leasing rozhodně nezůstáváme pozadu, proto se nás neváhejte zeptat právě na ekologická řešení operativního leasingu a snižování emisí a přidejte se tak k těm, kteří kouzlo používání elektromobilů už objevili.

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050