Elektroauta a jejich výhody

Elektromobily sice na trhu už nějakou dobu figurují, jejich popularita ale stále roste. I přes vysokou pořizovací cenu si nachází stále více příznivců, protože přináší řadu výhod. Vyplatí se ale i ve firemním provozu?

Častou obavou je u elektroaut jejich nízký dojezd, u dnešních modelů se ale už běžně dostanete na hodnotu kolem 250 km, což je v našem provozu dostačující. Výrobci navíc slibují v nejbližších letech zvýšit dojezd až dvojnásobně, tedy na 500 km. Dobíjení ze stanice sice trvá zhruba 6 hodin a z klasické zásuvky ještě déle (cca 15 h), většina moderních elektroaut už ale nabízí možnost tzv. rychlodobíjení, 80 % kapacity baterie proto můžete mít zpět už za necelou hodinu nabíjení.

Velkou výhodou jsou u elektromobilů extrémně nízké náklady na jízdu v porovnání s klasickými spalovacími motory. U některých provozovatelů dobíjecích míst si lze pořídit měsíční tarif (cenově v řádu stokorun) a následně dobíjíte bez omezení, při dobíjení z vlastních zdrojů záleží na tarifu, obecně se ale bavíme o haléřích na jeden kilometr jízdy. U benzínů nebo dieselů se přitom náklady na palivo pohybují v korunách na km. Ušetříte i na servisních nákladech, protože není potřeba řešit například pravidelné výměny oleje a čištění motoru. Zvláště u novějších modelů proto můžete počítat s velmi dlouhou životností motoru při minimální údržbě.

Kdo jednou elektromobil zkusil, zpravidla se k běžnému autu už vracet nechce. Komfort jízdy u nich bývá opravdu vysoký – nadstandardní výbava a extrémně tichý chod motoru si získají každého řidiče.

Elektroauta mívají také ve větších městech vyhrazená speciální parkovací místa a v ČR z nich neplatíte silniční daň. V jiných státech jdou ještě dál a můžete si užívat například jízdy v pruzích pro MHD nebo úlevy od dálničních poplatků. Elektroauta před sebou mají příznivou budoucnost – výrobci slibují rozšiřování nabídky, lepší dojezd a rychlejší nabíjení, to vše ruku v ruce se snižováním cenového rozdílu oproti běžným autům na benzín nebo naftu. Využívání obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů se navíc stává čím dál důležitějším tématem. Můžeme proto předpokládat, že i v českém prostředí se dočkáme dalších bonusů pro ty, kteří v automobilové dopravě volí ekologičtější cestu. Dalším z důvodů, proč říct elektroautům „ano“, tak zůstávají kromě nákladů právě jejich nulové emise, což uvítají hlavně firmy usilující o společensky odpovědný a ekologický přístup ke svému podnikání.

Pokud tedy vaše firma uvažuje o obohacení své firemní flotily o elektroauta, experti se shodují na tom, že teď je ideální čas. Existují i různé dotační programy, které firmám jejich vybavení autoparku elektromobily usnadňují. V Sixt leasing rozhodně nezůstáváme pozadu, proto se nás neváhejte zeptat právě na ekologická řešení operativního leasingu a snižování emisí a přidejte se tak k těm, kteří kouzlo používání elektromobilů už objevili.

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací