Jarní údržba auta

Jarní prohlídka auta

 

Jaro je doba, kdy se většina řidičů chystá do servisu hlavně kvůli přezutí na letní pneumatiky. Ale zimní podmínky jako střídání teplot, sníh a led na silnici a všudypřítomná posypová sůl dávají autům pořádně zabrat. Proto byste svůj vůz měli na jaře zkontrolovat kompletně, ať vás během nové sezóny na cestách nepřekvapí žádná závada. Řadu úkonů dnes už většina řidičů přenechává svému autoservisu, přesto se vyplatí vědět, na co si po zimě dát pozor nejvíc.   

 

Na co se při jarní prohlídce auta zaměřit?

 

  • V první řadě je to samozřejmě přezutí na letní pneu. Použití letních pneumatik sice není na rozdíl od zimních v příslušném období dané zákonem (od 31.3. až do 1.11. zimní gumy nejsou povinné) a někteří řidiči proto zimní pneumatiky v létě rádi „dojíždějí“, není to ale vhodné. Proč? Směs, ze které se letní pneumatiky vyrábí, je oproti těm zimním tvrdší a lépe přizpůsobená vysokým teplotám, které v tomto období panují. Vyhnete se tak problémům, které zimní obutí díky měkčí konzistenci přináší, jako je prodloužení brzdné dráhy, nepříjemné klouzání v zatáčkách a v neposlední řadě taky vyšší spotřeba. Kromě samotného přezutí taky nezapomínejte na vyvážení kol a kontrolu geometrie.

 Výměna pneumatik na autě

 

  • Kontrola baterie. Startování za nízkých teplot jí nedělá dobře, obzvlášť v kombinaci s krátkými trasami a popojížděním po městě, kdy se motor nestihne pořádně zahřát a akumulátor dobít. Proto byste na jaře měli zkontrolovat stav baterie a pokud je potřeba, nechat ji dobít, nebo rovnou vyměnit. Sami nebo v servisu si změřte její klidové napětí pomocí voltmetru. U autobaterie, která je v pořádku, byste měli naměřit 12,5 V, ne méně.

 Diagnostika autobaterie

 

  • Stav chladícího systému. S jarem přijdou i dny, kdy fungující klimatizaci ve svém voze velmi oceníte. Teď je proto ideální čas vychytat případné mouchy. Jak je na tom výparník klimatizace? Měl by být zbavený všech nečistot, jinak se při spuštění klimatizace setkáte s nepříjemným zápachem nebo rovnou nefunkčností celého klimatizačního systému. Zkontrolujte také těsnění v celém systému – některé jeho části mohly přes zimu zpuchřet a chladící kapalina by tak mohla unikat.

 

Klimatizace v autě 

  • Když už kontrolujeme klimatizaci, nesmíme zapomínat ani na kabinový filtr. Aby vnitřek vozu chránil před nečistotami jako prach, písek nebo pyl, kterých si na jaře a v létě užijeme do sytosti, je potřeba jej pravidelně měnit. Zanešený filtr navíc nejen nezvládne účinně zachycovat částice zvenčí, ale také vytváří ideální prostředí ke vzniků plísní. Jejich spory se pak uvolňují do kabiny vozu, kde je může vdechovat každý, kdo v autě zrovna sedí.

 Kabinový filtr

  • Čistá skla – půl bezpečné jízdy. Přichází řada na stěrače. Zvládají setřít přední sklo čistě a beze šmouh? Nejsou gumičky zpuchřelé a opotřebované? Ani stěračům střídání teplot a kontakt se sněhem a ledem nesvědčí. Aspoň jednou za rok (opět záleží na tom, jak auto používáte) byste svému autu měli dopřát nové a jaro je na to ideální doba. Při letních bouřkách a přívalových deštích se vám stoprocentní funkčnost stěračů, bude hodit.

Stěrače na autě v dešti 

  • Kromě kontroly jednotlivých součástek si najděte čas i na kompletní očistu vašeho vozu. Sníh a sůl dávají nejvíce zabrat podvozku, proto mu věnujte náležitou pozornost, ale nezapomínejte ani na zbytek zevnějšku a interiér. Tam se během zimy s botami nanosí spousta nečistot a důkladné vyčištění mu tak jen prospěje.

Mytí auta 

  • Přichází tečka na závěr jarní prohlídky – výměna kapaliny do ostřikovačů za letní. Přijde vám to zbytečné? I když vám zimní kapalina v létě nenadělá takovou paseku, jako opačná situace (letní směs v zimě), vyplatí se přesedlat na letní. Letní směs se totiž pomaleji odpařuje při vysokých teplotách a lépe si poradí s pylem, prachem a skvrnami od hmyzu, které nás na čelním skle v létě trápí nejčastěji.

 

Chcete si ušetřit čas a peníze a vyhnout se nutnosti pravidelného dojíždění do servisu? Zvažte pořízení auta na operativní leasing. Sixtleasing nabízí široké spektrum doplňkových služeb, včetně tzv. pick up and delivery, kdy vůz jednoduše vyzvedneme u vás a po provedení servisní údržby ho zase přivezeme zpět. Náklady na servisní prohlídky jsou už navíc zahrnuté v ceně měsíční splátky, takže se nemusíte starat o nic navíc. Rozsah služeb (a tím i výši splátek) si vyberete sami tak, aby nejlépe odpovídal vašim potřebám.

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050