Jarní údržba auta

Blíží se jaro a s ním i doba, kdy většina řidičů opět zamíří do servisu kvůli přezutí na letní pneumatiky. Střídání teplot, silnice plné sněhu a všudypřítomná posypová sůl, které jsou pro zimní období typické, ale dávají vozům pořádně zabrat. Proto byste měli investovat do celkové prohlídky, ať vás během nové sezóny na cestách nepřekvapí žádná závada. Řadu úkonů dnes už většina řidičů přenechává svému autoservisu, přesto se vyplatí vědět, na co si po zimě dát pozor nejvíc.  

Na co se tedy při jarní prohlídce vozu zaměřit?

  • V první řadě samozřejmě přezutí na letní pneu. Použití letních pneumatik sice není na rozdíl od zimních v příslušném období povinné a někteří řidiči proto zimní pneumatiky v létě rádi „dojíždějí“, není to ale vhodné. Proč? Směs, ze které se letní pneumatiky vyrábí, je oproti těm zimním tvrdší a lépe přizpůsobená vysokým teplotám, které v tomto období panují. Vyhnete se tak problémům, které zimní obutí díky měkčí konzistenci přináší, jako je prodloužení brzdné dráhy, nepříjemné klouzání v zatáčkách a v neposlední řadě taky vyšší spotřeba. Kromě samotného přezutí taky nezapomínejte na vyvážení kol a kontrolu geometrie.
  • Kontrola baterie. Startování za nízkých teplot jí nedělá dobře, obzvlášť v kombinaci s krátkými trasami, kdy se motor nestihne pořádně zahřát a akumulátor dobít. Proto byste na jaře měli zkontrolovat stav baterie a pokud je potřeba, nechat ji dobít, nebo rovnou vyměnit.
  • Stav chladícího systému. S jarem přichází i dny, kdy fungující klimatizaci ve svém voze velmi oceníte. Teď je proto ideální čas odstranit případné škody. Jak je na tom výparník klimatizace? Měl by být zbavený všech nečistot, jinak se při spuštění klimatizace setkáte s nepříjemným zápachem nebo rovnou nefunkčností celého klimatizačního systému. Zkontrolujte také těsnění v celém systému – některé jeho části mohly přes zimu zpuchřet a chladící kapalina by tak mohla unikat.
  • Když už kontrolujeme klimatizaci, nesmíme zapomínat ani na kabinový filtr. Aby vnitřek vozu chránil před nečistotami jako prach, písek nebo saze, je potřeba jej pravidelně měnit. Po zimě, kdy se na silnicích nahromadí spousta nečistot například z posypů, je k tomu ideální příležitost. Zanešený filtr navíc nejen nemůže účinně zachycovat částice zvenčí, ale také vytváří ideální prostředí ke vzniků plísní, jejichž spory se pak uvolňují do kabiny vozu.
  • Přichází řada na stěrače. Dokáží setřít přední sklo čistě a beze šmouh? Nejsou gumičky zpuchřelé a opotřebované? Ani jim střídání teplot a kontakt se sněhem a ledem nesvědčí. Aspoň jednou za rok (opět záleží na tom, jak auto používáte) byste svému autu měli dopřát nové.
  • Kromě kontroly jednotlivých součástek si najděte čas i na kompletní očistu vašeho vozu. Sníh a sůl dávají nejvíce zabrat podvozku, proto mu věnujte náležitou pozornost, ale nezapomínejte ani na zbytek zevnějšku a interiér. Tam se během zimy s botami nanosí spousta nečistot a důkladné vyčištění mu tak jen prospěje.
  • Výměna kapaliny do ostřikovačů za letní už je pak jen jednoduchou tečkou, po které se svým vozem můžete bez obav vyjet vstříc další sezóně.

Chcete si ušetřit čas a peníze a vyhnout se nutnosti pravidelného dojíždění do servisu? Zvažte pořízení auta na operativní leasing. Sixtleasing nabízí široké spektrum doplňkových služeb, včetně tzv. pick up and delivery, kdy vůz jednoduše vyzvedneme u vás a po provedení servisní údržby ho zase přivezeme zpět. Náklady na servisní prohlídky jsou už navíc zahrnuté v ceně měsíční splátky, takže se nemusíte starat o nic navíc. Rozsah služeb (a tím i výši splátek) si vyberete sami tak, aby nejlépe odpovídal vašim potřebám.

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací