Řízení firemního auta

Řízení firemního auta v rámci pracovní náplně je dnes rozšířenou praxí, která se zdaleka netýká jen řidičů z povolání. Jaká se k němu ale vážnou pravidla a na co si dát pozor?

Firemní auto může zaměstnanec dostat k dispozici buď přímo jen k výkonu své práce (například kurýři, řidiči nákladních aut nebo kamionů, atd.), nebo jej může používat i pro soukromé účely (to bývá běžné třeba u manažerských pozic). V případě soukromých jízd si ale samozřejmě veškeré výdaje hradí sám. Některé firmy dovolují při soukromém užívání i řízení firemního vozu jinou osobou, než je samotný zaměstnanec – například manželem nebo manželkou. Vždy je ale potřeba se na tyto podmínky u svého služebního vozu informovat, jinak mohou zaměstnance zejména v případě účasti na dopravní nehodě čekat značné nepříjemnosti. Pozor také na to, že u firemních aut v režimu operativního leasingu podmínky nestanovuje firma, ale leasingová společnost, v jejímž majetku se firemní auta nachází.

Pro daňové účely a evidenci firmy je proto potřeba každou pracovní cestu zaznamenávat. K tomu se nejčastěji využívají tzv. knihy jízd, dříve byly obvyklé v papírové podobě, dnes už je běžnou praxí elektronická forma. U nás v Sixt leasing máme pro klienty online reportingový nástroj Sixt Monitor, který kromě informací o samotném pohybu vozidel automaticky vypracuje knihu jízd, importuje data o spotřebě nebo vypočítává statistiky o ceně provozu jednotlivých vozidel. 

Ne všechny firmy pamatují na to, že jim zákoník práce ukládá povinnost zajistit i pravidelná školení řidičů referentů. To se týká všech zaměstnanců, kteří nejsou řidiči z povolání, ale ve výkonu práce firemní auto řídí. Přímo řidiči profesionálové musí pravidelně procházet školením odborné způsobilosti. Jak často? Profesionální řidiči jednou ročně, řidiči referenti minimálně jednou za tři roky, doporučuje se ale školení opakovat častěji, spíše jednou za rok nebo dva. Zaměstnavatelům, kteří zanedbají školení ve vztahu k řízení firemních aut, pak hrozí pokuta až 2 miliony korun a další nemalé problémy v případě, že neproškolený při výkonu práce způsobí firemním vozem dopravní nehodu.

A jak je to s registrací firemních aut? Ta musí být provedena v zemi, kde má daná společnost sídlo. V případě, že zaměstnanci cestují se služebním vozem i za hranice, je potřeba pamatovat i na ověřené potvrzení o oprávnění užívat firemní auto – to totiž není majetkem zaměstnance, ale firmy nebo leasingové společnosti. Vždy minimálně v anglickém jazyce, ideálně i v jazyce země, kde se v rámci služební cesty budou pohybovat. Pokud je služební pobyt zaměstnance delší než 6 měsíců nebo cestuje se služebním vozem mimo EU, je vždy potřeba se informovat o pravidlech přímo pro danou zem. V některých státech je na delší pobyty s firemními vozy registrovaným v cizí zemi vyžadováno zvláštní povolení.

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací