Použití zimních pneumatik

Jaké jsou povinnosti řidiče ohledně používání zimních pneumatik a na co si u nich dát pozor? Nejdůležitější informace jsme pro vás přehledně shrnuli v tomto článku.

Co ukládá zákon

V našem podnebí se před zimou řidiči pravidelně setkávají s nutností řešit přezutí na zimní pneumatiky. V ČR zákon nařizuje použití zimních pneumatik v období od 1.11. do 31.3., a to v případě, kdy se na vozovce vrstva sněhu, ledu či námrazy již nachází, nebo lze její výskyt vzhledem k počasí předpokládat. Trvalá povinnost použití zimních pneumatik v uvedeném období platí pouze pro místa, kde je zimní výbava přikázána pomocí dopravní značky. V praxi ale většina řidičů s koncem podzimu na zimní pneu přezouvá automaticky, bez ohledu na to, kde jezdí.

 

Zimní pneu - značky

 

Proč zimní pneumatiky?

Rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou je v použitém materiálu a také v dezénu. V teplotách nižších než cca 7°C letní gumy tuhnou a jejich přilnavost k vozovce se výrazně snižuje. Zimní pneumatiky jsou oproti tomu vyrobeny z měkčího materiálu, který si adhezi udržuje i při nízkých teplotách a lépe zvládá jízdu po nestabilním povrchu v podobě ledu či sněhové pokrývky. Také dezén zimních pneumatik je hlubší a strukturovanější, právě kvůli kontaktu s vozovkou pokrytou čerstvým nebo rozbředlým sněhem.

 Pro správné použití zimních pneumatik platí jednoduché pravidlo, tzv. „pravidlo 4“. Je potřeba si vždy zkontrolovat, zda:

  • Mají zimní pneumatiky vzorek hluboký alespoň 4 mm
  • Přezouváme všechna 4 kola – kombinovat letní a zimní pneu nelze
  • Nejsou pneumatiky starší než 4 roky - po této době je třeba vyměnit je za nové, aby zůstaly zachovány všechny potřebné vlastnosti  

 

Výměna pneumatik u Sixtleasing

K maximalizaci životnosti pneumatik pomáhá i jejich správné uskladnění a manipulace s nimi, proto se v Sixtleasing o veškerou činnost v rámci výměny pneumatik starají naše autorizované servisy. Vám tak pro přezutí pneumatik pouze stačí kontaktovat vybraný smluvní servis a v čase objednání vozidlo přistavit.

Při výměně pneumatik u vozidel v režimu operativního leasingu dodržujte, prosím, následující pravidla:

  • Na výměnu se do servisu dle vlastního výběru objednávejte minimálně 7 dní předem a dodržujte čas objednání
  • Výměnu uskutečňujte v období od 15. září do 30. dubna
  • Vezměte si s sebou osvědčení o technické způsobilosti vozidla a uskladňovací protokol k pneumatikám

Více informací a seznam smluvních pneuservisů naleznete na stránce Autorizované pneuservisy.

 

Výměna pneumatik

 

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací