Použití zimních pneumatik
Jaké jsou povinnosti řidiče ohledně používání zimních pneumatik v ČR a na co si u nich dát pozor? Nejdůležitější informace jsme pro vás přehledně shrnuli v tomto článku.
Zimní pneu - kdy?
V našem podnebí se bohužel řidič přezouvání na zimní pneumatiky nevyhne. V ČR zákon nařizuje použití zimních pneumatik v období od 1.11. do 31.3., a to v případě, kdy se na vozovce vrstva sněhu, ledu či námrazy již nachází, nebo lze její výskyt vzhledem k počasí předpokládat. Trvalá povinnost použití zimních pneumatik v uvedeném období platí pouze pro místa, kde je zimní výbava přikázána pomocí dopravní značky. V praxi ale většina řidičů s koncem podzimu na zimní pneu přezouvá automaticky.
Takto vypadá dopravní značka Povinná zimní výbava (vlevo začátek, vpravo konec platnosti značení)
Proč zimní pneumatiky?
Rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou je v použitém materiálu a také v dezénu. V teplotách nižších než cca 7°C letní gumy tuhnou a jejich přilnavost k vozovce se výrazně snižuje. Zimní pneumatiky jsou oproti tomu vyrobeny z měkčího materiálu, který si adhezi udržuje i při nízkých teplotách a lépe zvládá jízdu po nestabilním povrchu jako je led či sněhová pokrývka. Také dezén zimních pneumatik je hlubší a strukturovanější, právě kvůli kontaktu s vozovkou pokrytou čerstvým nebo rozbředlým sněhem.
Pro správné použití zimních pneumatik platí jednoduché pravidlo, tzv. „pravidlo 4“.Je potřeba si vždy zkontrolovat, že:
- Zimní pneumatiky mají vzorek hluboký alespoň 4 mm
- Přezouváme všechna 4 kola – kombinovat letní a zimní pneu nelze
- Pneumatiky nejsou starší než 4 roky - s časem se totiž ztrácí potřebné vlastnosti jako pružnost materiálu a adheze