Povinnost zimních pneumatik

Zimní pneumatiky

Jaké jsou povinnosti řidiče ohledně používání zimních pneumatik v ČR a na co si u nich dát pozor? Nejdůležitější informace jsme pro vás přehledně shrnuli v tomto článku.

Zimní pneu - kdy?

V našem podnebí se bohužel řidič přezouvání na zimní pneumatiky nevyhne. V ČR zákon nařizuje použití zimních pneumatik v období od 1.11. do 31.3., a to v případě, kdy se na vozovce vrstva sněhu, ledu či námrazy již nachází, nebo lze její výskyt vzhledem k počasí předpokládat. Trvalá povinnost použití zimních pneumatik v uvedeném období platí pouze pro místa, kde je zimní výbava přikázána pomocí dopravní značky. V praxi ale většina řidičů s koncem podzimu na zimní pneu přezouvá automaticky.

 

Dopravní značka povinná zimní výbava

Takto vypadá dopravní značka Povinná zimní výbava (vlevo začátek, vpravo konec platnosti značení) 

 

Proč zimní pneumatiky?

Rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou je v použitém materiálu a také v dezénu. V teplotách nižších než cca 7°C letní gumy tuhnou a jejich přilnavost k vozovce se výrazně snižuje. Zimní pneumatiky jsou oproti tomu vyrobeny z měkčího materiálu, který si adhezi udržuje i při nízkých teplotách a lépe zvládá jízdu po nestabilním povrchu jako je led či sněhová pokrývka. Také dezén zimních pneumatik je hlubší a strukturovanější, právě kvůli kontaktu s vozovkou pokrytou čerstvým nebo rozbředlým sněhem.

 Pro správné použití zimních pneumatik platí jednoduché pravidlo, tzv. „pravidlo 4“. Je potřeba si vždy zkontrolovat, že:

  • Zimní pneumatiky mají vzorek hluboký alespoň 4 mm
  • Přezouváme všechna 4 kola – kombinovat letní a zimní pneu nelze
  • Pneumatiky nejsou starší než 4 roky - s časem se totiž ztrácí potřebné vlastnosti jako pružnost materiálu a adheze 

 

Co řidičům hrozí bez zimních pneumatik?

Pokud totiž v zimní sezóně (čili od 1. listopadu do 31. března) způsobíte nehodu nebo se stanete jejím účastníkem a prokáže se, že tam byla přímá souvislost s absencí zimních pneumatik, může se vám to pěkně prodražit. U škody placené z vašeho povinného ručení po vás může chtít pojišťovna náhradu částky, u havarijního pojištění zase můžete dostat výrazně méně, protože vám zkrátí pojistné plnění.

 

Kromě toho se můžete dočkat pokuty v případě kontroly ze strany Policie ČR. 

Za jízdu na letních pneumatikách v podmínkách, kde byste měli mít zimní, můžete dostat až 2 000 Kč na místě, ve správním řízení až 2 500 Kč. Zimní gumy máte, ale už něco pamatují a je to na nich vidět? S nedostatečnou hloubkou dezénu - pod 1,6 mm - už se nevyhnete správnímu řízení, pokutě 5 000-10 000 Kč a navrch si odnesete ještě 5 bodů. Jízdou na takových pneumatikách totiž ohrožujete sebe i ostatní.

 

Měření hloubky dezénu pneumatik

 

Výměna pneumatik u Sixtleasing

K maximalizaci životnosti pneumatik pomáhá i jejich správné uskladnění a manipulace s nimi, proto se v Sixtleasing o veškerou činnost v rámci výměny pneumatik starají naše autorizované servisy. Vám tak pro přezutí pneumatik pouze stačí kontaktovat vybraný smluvní servis a v čase objednání vozidlo přistavit.

Při výměně pneumatik u vozidel v režimu operativního leasingu dodržujte, prosím, následující pravidla:

  • Na výměnu se do servisu dle vlastního výběru objednávejte minimálně 7 dní předem a dodržujte čas objednání
  • Výměnu uskutečňujte v období od 15. září do 30. dubna
  • Vezměte si s sebou osvědčení o technické způsobilosti vozidla a uskladňovací protokol k pneumatikám

Více informací a seznam smluvních pneuservisů naleznete na stránce Autorizované pneuservisy.

 

 

 

 

 

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050