Jak používat palivové karty

Palivové karty – jaké přinášejí výhody a proč se vyplatí i vaší firmě? Sixt pro vás připravil přehled toho nejdůležitějšího, co byste o nich měli vědět.

 

Tankování s kartou

Jaké tankovací karty na trhu najdete a jsou mezi nimi rozdíly?

Nejrozšířenějším typem u nás je karta CCS, vydávaná Českou společností pro platební karty. Výhodou je možnost jejího univerzálního použití – zaplatíte s ní palivo na více než 90 % čerpacích stanic v ČR a 80 % na Slovensku. Nevýhodou je pak účtování servisních poplatků a nemožnost používat CCS v jiných zemích vyjma ČR a Slovenska.

Vlastní palivové karty vydává také většina řetězců čerpacích stanic. Na trhu tak můžete najít karty od společností jako Agip, OMV, Benzina či Shell. Výhodou je vydání a provoz, které bývají zdarma, jejich bonusy ale samozřejmě platí pouze pro čerpací stanice daného řetězce. V případě nadnárodních společností (například Shell nebo OMV) je ale zase můžete využít i v zahraničí, což navíc umožňuje vrácení DPH a u některých zemí i spotřební daně za tankované palivo.

Jaké výhody tankovací karty přinášejí?

  • Nižší cena paliva. Sleva na tankování pohonných hmot bývá nejpádnějším důvodem k pořízení palivových karet pro firemní vozový park. Konkrétní výše slevy se pak odvíjí od velikosti firemní flotily a objemu čerpaného paliva. Úspora je buď fixní – sleva konkrétní částky na litr z totemové ceny, nebo pomocí tzv. týdenních cen. Zde síť stanic stanoví každý týden cenu, za kterou pak uživatel tankuje na jakékoli pobočce. Týdenní ceny se přitom vyplatí zejména v případě, kdy řidiči tankují převážně u hlavních tahů, kde bývají nejvyšší ceny.
  • Celkové snížení nákladů. Na základě zkušeností už jen samotné zavedení tankovacích karet přináší firmě úsporu zhruba 5 %. Je to díky lepší kontrole výdajů a hospodaření s prostředky na provoz firemní flotily.
  • Zpřehlednění účetnictví Máte jednoduše k dispozici celkový přehled výdajů za dané období a jednotnou formu daňových dokladů. Většina společností dnes navíc standardně nabízí nejen tištěnou, ale i elektronickou formu dokladů. Můžete tak dát sbohem shromažďování jednotlivých účtenek za každé tankování!
  • Čerpání dalších služeb. Sami si můžete nastavit, co vše bude možné s tankovacími kartami platit. Kromě plné nádrže tak umí zajistit i mytí vozu, nákup vody do ostřikovačů, ale i drobné občerstvení pro řidiče během náročné cesty. Některé produkty na přání umožní i placení mýtného či průjezdů tunelem – jedna karta tak pokryje vše, co je pro hladký provoz firemního autoparku třeba.
  • Zabezpečení proti zneužití. Stejně jako platební karty, i tankovací karty bývají zabezpečené čtyřmístným PIN kódem, který je chrání proti zneužití. Další pojistkou pak může být nastavení maximálního limitu pro výši transakce a jejich počet za určité období. Některé karty umožňují i nastavení blokace na víkendové dny, aby zamezily čerpání limitu pro soukromé účely.
  • Praktický dárek. Můžete pořídit také tankovací kartu s jednorázovým nabitím na předem danou částku. Taková karta pak může být milou pozorností například pro vaše obchodní partnery či klienty.

 

Protože v Sixtu víme, jak moc mohou tankovací karty zjednodušit provoz firemního autoparku, nabízíme ke každému vozu v operativním leasingu libovolný počet palivových karet. Můžete si vybrat mezi klasickou CCS či tankovacími kartami od řetězců jako Shell, OMV, Benzina, MOL a další. Nabízíme i karty RWE pro vozy s CNG pohonem. Kromě samotných tankovacích karet vám nabízíme i jejich správu. Vy se tak nemusíte starat o nic – pouze včasné uhrazení měsíční splátky. Tankování navíc platíte ve všech případech se splatností odloženou o 1 měsíc.

 

 

 

 

Máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat:
+420 266 007 050